Węgry 1956. Trzynaście dni nadzieji - Sandor Kopacsi

35,00 zł

Najniższa cena produktu 35,00 zł z dnia 24.11.2024

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Brutto
Seria
Naukowe
Stan
Używany
Tytuł
Węgry 1956. Trzynaście dni nadzieji
Autor
Sandor Kopacsi
Wydawnictwo
Niezależna Oficyna Wydawnicza
Rok wydania
1980
Format
203x145mm
Ilość stron
52
Okładka
Miękka
Ilość
Ostatnie sztuki
Ostatnie sztuki

redeem
Kupując ten produkt możesz zebrać 3 punktów lojalnościowych . Twój koszyk będzie zawierał 3 punktów Punkty możesz wymienić na kod rabatowy 0,60 zł .


„Węgry 1956 (Trzynaście dni nadziei)” - praca opisująca przebieg wydarzeń podczas węgierskiego października 1956 roku – relacja na podstawie wspomnień Sandora Kopâcsi – ówczesnego szefa policji w Budapeszcie i członka Biura Politycznego KP Węgier.
Der SPIEGEL, nr 35, 27.VIII.1979 - WĘGRY 1956: Trzynaście dni nadziei - Po raz pierwszy znana osobistość umożliwia głębsze poznanie grupy przywódców węgierskich rewolucjonistów z października 1956 r. Jest nią Sandor Kopâcsi, ówczesny szef policji w Budapeszcie i członek Biura Politycznego KP Węgier.
Przez trzynaście dni Sandor Kopâcsi próbował w zamęcie powstania narodowego wykonywać swe obowiązki, bądź w samochodzie służbowym wśród demonstrantów, bądź na czele grupy operacyjnej przed barykadami, bądź w swoim biurze, gdzie krzyżowały się meldunki ze wszystkich dzielnic miasta.
Dopiero, o chłodnym poranku 5 listopada 1956 roku Kopâcsi pojął bezsens dalszego pozostawania na swym posterunku. „Czegóż miałbym tu jeszcze oczekiwać? Nadzieja na stworzenie socjalizmu- o ludzkim obliczu została zduszona lawą, którą wypluły sowieckie działa”.
Kopâcsi postanowił przedrzeć się do ambasady jugosłowiańskiej, w której znalazł już schronienie premier Imre NAGY z najbliższymi współpracownikami. Ale nie zaszedł daleko. Kopâcsigo schwytali Sowieci i odstawili do prywatnego więzienia w ich własnej ambasadzie.
Półtora roku później, w lecie 1958 r. wytoczono mu, wraz z przywódcami powstania, proces. Akt oskarżenia zarzucał mu „bunt wojskowy”, ale wyrok był stosunkowo łagodny – „dożywocie”. NAGY i trzej inni zostali strącani.
Po siedmiu latach więzienia - amnestia przyniosła Kopâcsiemu wolność! Znalazł pracę jako tokarz, ukończył wówczas studia prawnicze. Władze uniemożliwiły mu jednak pracę w zawodzie prawnika i Kopâcsi wywędrował w końcu do Kanady.
Na Zachodzie znalazł się więc jedyny naoczny świadek, który jako uczestnik powstania węgierskiego obserwował jego tragedię i upadek „z loży państwowej” — jak to sam określił w swej książce, z której „Der SPIEGEL” przedrukowuje najważniejsze fragmenty...

KWR

Dane

Stan
Używany
Tytuł
Węgry 1956. Trzynaście dni nadzieji
Autor
Sandor Kopacsi
Wydawnictwo
Niezależna Oficyna Wydawnicza
Rok wydania
1980
Format
203x145mm
Ilość stron
52
Okładka
Miękka

Referencje

Komentarze (0)